Strefa Pacjenta

PROTEZY CAŁKOWITE

Wykonywane są z tworzywa sztucznego (najczęściej akrylu),uzupełniają braki w sytuacji gdy brakuje już wszystkich zębów .Powstające podczas żucia obciążenia przenoszone są w stu procentach na wyrostki zębodołowe co może doprowadzić do stopniowego zaniku i zmian kształtu dziąseł. Dlatego, zaleca się wymianę protez co kilka lat (średnio co 5 lat) w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowania.

PROTEZY CZĘŚCIOWE AKRYLOWE

Wykonywane są z tworzywa sztucznego-akrylu, w sytuacji, gdy pacjent posiada jeszcze część swoich zębów. Proteza tego typu utrzymuje się na zębach własnych za pomocą dogiętych ze sprężystego drutu klamer. Wadą tych protez jest ich duża objętość, co czyni je mało wygodnymi ,oraz ograniczona wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Stosujemy je jako protezy tymczasowe i długoczasowe (ze względu na aspekt ekonomiczny). Są to najtańsze protezy dostępne na rynku. Ze względu na możliwość występowania  zaników dziąseł zaleca się wymianę protez średnio co 5 lat.

PROTEZY CZĘŚCIOWE ELASTYCZNE

Wykonywane są z tworzyw sztucznych zaliczanych do grupy materiałów termoplastycznych – aby wykonać tego typu protezę, należy podgrzać materiał (np. nylon, acetal) do temperatury około 200 stopni i pod wysokim ciśnieniem wtłoczyć go do specjalnie przygotowanej formy. Proces ten musi przebiegać według ściśle określonej procedury i przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Dlatego cena tego typu protez jest wyższa.

Protezy termoplastyczne w porównaniu do protez akrylowych charakteryzują się kilkukrotnie większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne (złamania). Są delikatniejsze, bardziej komfortowe i estetyczne. Czasami stanowią jedyną alternatywę protezowania dla osób z problemami alergologicznymi, ponieważ nie wywołują u nich niepożądanych reakcji uczuleniowych. 
Więcej na ten temat:  http://rokodent.com/pl/content/product/156/59

PROTEZY SZKIELETOWE

Protezy szkieletowe to jedno z najsolidniejszych uzupełnień częściowych braków uzębienia, mające wiele zalet potwierdzonych przez dziesiątki lat doświadczeń klinicznych. Główną zaletą są: wytrzymałość, mała objętość oraz zminimalizowanie nacisku na dziąsła co znacznie wydłuża czas użytkowania tego rodzaju protez. Zbudowane są z misternie przygotowanych konstrukcji metalowych (chromo-kobalt), oraz części z tworzywa sztucznego, w którym umocowane są sztuczne zęby. Coraz częściej próbuje się zastąpić szkielet metalowy innymi materiałami, jednak w tym przypadku wydaje się, że tradycyjne, klasyczne rozwiązania wygrywają. W niektórych przypadkach (dosyć rzadko) wadą mogą się okazać częściowo widoczne metalowe elementy utrzymujące, jednak komfort użytkowania protezy wynagradza tą niedogodność.

Jakie wybrać i ile kosztują protezy zębowe?
 
Dla wielu osób mających problemy z brakami w uzębieniu jedynym rozwiązaniem może być wykonanie uzupełnień brakujących zębów. Zanim zdecydujemy się pójść do specjalisty, zadajemy sobie wiele pytań, jaką protezę wybrać, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, a także ile kosztują protezy zębowe? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ponieważ każdy z nas jest inny. Różnimy się budową anatomiczną zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych.
PRACE KOMBINOWANE

Prace kombinowane to szeroka gama rozwiązań uzupełnień  protetycznych, będących optymalnym połączeniem protez ruchomych z uzupełnieniami stałymi wzbogaconymi o dodatkowe elementy utrzymujące protezę. Mogą to być różnego rodzaju zatrzaski, zasuwy, lub korony teleskopowe. Jest to propozycja dla pacjentów, u których ze względu na zbyt małą ilość własnych zębów nie można wykonać pracy stałej, a chcieliby czuć się wygodnie i w pełni ukryć fakt posiadania protezy. Niestety ze względu na złożoność pracy i duży stopień trudności wykonania rozwiązanie to nie należy do zbyt tanich.

Komfort, estetyka i stabilność  na długie lata

KORONY,MOSTY

Proces wykonania uzupełnień stałych rozpoczyna się w gabinecie dentystycznym, gdzie po odpowiedniej diagnostyce stanu zębów lekarz szlifuje zęby na których ma się opierać konstrukcja mostu lub korony. Następnie wycisk odwzorowujący układ zębów trafia do pracowni  protetycznej, gdzie w wieloetapowym postępowaniu wykonuje się zleconą pracę. Etapy laboratoryjne wymagają dużego zaangażowania  oraz rzadkich umiejętności wykonujących je techników dentystycznych oraz skomplikowanych urządzeń. Gotową pracę lekarz stomatolog cementuje  w ustach pacjenta. Takie rozwiązanie zapewnia komfort, pełną estetykę i najbardziej naturalne przenoszenie sił żucia- poprzez swoje zęby.

Efekt końcowy pracy to zawsze wypadkowa talentu, zaangażowania dentysty i technika dentystycznego. Dokładność i rzetelność to klucz do sukcesu a niebywałą pomocą w osiągnięciu tego sukcesu jest najnowsza technologia CAD-CAM którą dysponujemy.

Owe nowe technologie pozwalają nam przygotowywać konstrukcje koron i mostów z różnego typu materiałów, począwszy od najwyższej klasy tworzyw sztucznych ,specjalnych stopów metalu a skończywszy na tlenku cyrkonu. Tlenek cyrkonu to materiał posiadający niemalże wytrzymałość struktur stopów metalu a jednocześnie jest pozbawiony niekorzystnego metalicznego połysku (kolor zbieżny z kolorem zębów),co wpływa na świetny efekt kosmetyczny uzupełnienia. Nie do przecenienia jest też kolejna cecha, to znaczy bardzo dobra tolerancja tlenku cyrkonu przez organizm ludzki, czyli tak zwana kompatybilność z tkanką.